Coraz więcej rodziców ma świadomość konieczności generowania oszczędności na przyszłość swojego dziecka. Okazuje się, że już połowa osób dorosłych stara się odkładać dodatkowe środki właśnie z myślą o dobrym starcie w dorosłość swoich latorośli. Co ciekawe, nierzadko decyzje tego rodzaju podejmowane są zaraz po narodzinach dziecka, a nawet już w okresie ciąży. Jednocześnie należy wspomnieć, że dawno już minęły czasy, w których „zaskórniaki” trzymaliśmy w gotówce, w domu. Dzisiaj znacznie lepiej sprawdza się konto oszczędnościowe dla dziecka. Sprawdź, jakie oferty w tym zakresie proponują instytucje bankowe.
Konto oszczędnościowe dla dziecka – jak działa?
Okazuje się, że konto bankowe dla dziecka to najbardziej rozsądne rozwiązanie. Nie chodzi oczywiście o to, by kilkulatek mógł samodzielnie posługiwać się kartą płatniczą czy zarządzać pieniędzmi, ale raczej o lokowanie na takim rachunku środków, które posłużą mu za kilkanaście lat. Konto oszczędnościowe dla dziecka to nie tylko optymalne narzędzie w celu gromadzenia pieniędzy na przyszłość najmłodszych. Taki rachunek pozwala na pomnażanie środków w długim okresie. Nie bez powodu uznawane jest zresztą za jedno z najlepszych narzędzi inwestycyjnych. Z jednej strony takie konto bankowe daje szansę na zysk z oszczędności, z drugiej jest to najbezpieczniejsza forma lokowania pieniędzy. Gotówka trzymana w domu traci tylko swoją wartość, „nie pracuje”. Ponadto, gotówka może ulec zniszczeniu, zgubieniu czy kradzieży, zaś konta oszczędnościowe dla dzieci całkowicie niwelują takie ryzyko.
Zasada działania rachunku oszczędnościowego jest prosta, zaś warunki współpracy zawsze zależą od oferty instytucji bankowej. Właśnie dlatego zawsze warto porównać co najmniej kilka różnych ofert, by wybrać opcję najkorzystniejszą i najbardziej opłacalną.
Z reguły, konto dla dzieci pozwala lokować na rachunku dowolną wartość pieniędzy, tylko niektóre banki nakładają w tym zakresie pewne ograniczenia albo narzucają minimalną kwotę, jaka powinna wpłynąć każdego miesiąca. W większości przypadków rodzice mają w tym zakresie zupełną dowolność, dzięki czemu środki na taki rachunek mogą wpływać wedle ich możliwości finansowych.
Lokowane środki zostają pomnażane przez nałożone oprocentowanie. Może nie jest ono duże, jeśli uwzględnimy okres jednego miesiąca, zaś zyski będą spore, jeśli weźmiemy pod uwagę konto dla dziecka od urodzenia, aż do osiągnięcia przez latorośl pełnoletności. Te najlepsze rachunki pozwalają wypłacać środki w razie potrzeby bez utraty wypracowanego już zysku.
Konto oszczędnościowe dla dziecka powyżej 13 lat
Okazuje się, że rodzice zastanawiają się, jakie konto oszczędnościowe dla dziecka założyć w celu odkładania środków na jego przyszłość, ale również nad tym, jaki rachunek będzie dobry dla nastolatków, którzy chcą już samodzielnie zarządzać własnym budżetem, na przykład „kieszonkowym”. Nie ma zresztą wątpliwości, że konieczność wprowadzania najmłodszych w świat nowoczesnej technologii w zakresie finansów, jest nieunikniona.
Banki chcą walczyć o tych najmłodszych klientów, ponieważ widzą w nich ogromny potencjał na przyszłość. Właśnie dlatego oferują nie tylko konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat, którym w pełni zarządzają jedynie rodzice. Rachunki bankowe są dostępne także dla dzieci, które już ukończyły 13 lat. Te mogą samodzielnie posługiwać się kartą płatniczą. Najczęściej są to tzw. karty przedpłacone, czyli te, na których znajduje się tylko określona suma środków do wydania. Bardzo często na takich kartach można ustanawiać także dzienne limity wypłat czy realizacji transakcji płatniczych. Ta opcja sprawdza się, by nastolatek nauczył się zarządzać racjonalnie własnym budżetem. Na takie konto może być przelewane wspomniane już „kieszonkowe”. To też świetne rozwiązanie na wycieczki szkolne czy kolonie – gotówka o znacznej wartości nie jest dobrą opcją.
Gdzie założyć konto bankowe dla dziecka?
Ponieważ na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja, to warto najpierw porównać różne warianty zakładania i prowadzenia konta dla dziecka czy też konta oszczędnościowego. Jakie konto bankowe dla dziecka jest najlepsze? Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Banki oferują różne opcje, niektóre konta są darmowe, inne charakteryzują się lepszym oprocentowaniem albo instytucje bankowe stawiają rozmaite ograniczenia. Pamiętajmy jednocześnie, że z reguły to na długi czas otwierane jest konto oszczędnościowe dla dziecka. Ranking wskaże, które aktualnie oferty są najbardziej opłacalne. W takich zestawieniach należy brać pod uwagę elastyczne formy prowadzenia rachunku i oprocentowanie. Rodzicom zależy najczęściej na tym, by w dowolnym czasie mogli lokować środki na takim rachunku. Wpłaty mogą wynikać z różnych wydarzeń rodzinnych, na przykład chrzcin, komunii czy urodzin. Dorośli nie chcą, by te wpłaty były narzucane przez bank. Co więcej, nie chcemy „zamrażać” środków na długi czas, więc rezygnujemy z wyższego oprocentowania nawet na rzecz możliwości wypłat bez utraty wypracowanego zysku w danym czasie.